رونمایی از"الاسلام"؛ همزمان با افتتاح اولین خانه بیداری اسلامی کشور
کتاب"الاسلام"؛ یادآور اوّلین انجمن گفتگوی ادیان الهی
دوشنبه 07 مهر 1393, 14:08

 

کتاب "الاسلام" حاصل بازنویسی و گردآوری نشریه ی "الاسلام"است که حدود 110 سال پیش در شهر اصفهان منتشر میشده است. انتشار اولین شماره نشریه ی الاسلام در واقع با گشایش انجمن گفتگویصفاخانه(با نام اصلی اداره دعوت اسلامیّه) آغاز می شود و در واقع الاسلام منعکس کننده متن مناظرات صفاخانه بوده است. این انجمن را می توان اولین مرکز گفتگوی بین ادیان و اولین مرکز گفتگوی تمدنها در تاریخفرهنگیایران دانست که در سال 1320 هجری قمری مطابق 1281 هجری شمسی تاسیس شده است.

به گزارش رویش نیوز، ‬مکان صفاخانه در محله  ارامنه جلفای اصفهان بوده است و در این مکان محمّد علی حسنی(داعی الاسلام)؛ نماینده طرف مسلمانان با یک کشیش و روحانی مسیحی(داعی مسیحی) مناظره می نموده و درمیان صحبت ها و بحث های خود جویای حقیقت می شدند.

صفاخانه هم مثل بسياري ديگر از خدمات و نهادهای اجتماعی و فکری آن زمان اصفهان به همّت و ابتکار شهید آیت الله حاج آقا نورالله نجفی صورت گرفته است و مانند اکثر موسّسات فرهنگی و اجتماعی ایشان جنبه ضد استعماری و مقابله با نفوذ اجانب داشته است.

آیت الله حاج آقا نورالله نجفی، رهبر روشن اندیش مشروطه اصفهان در مواجه با شبهات مطرح علیه اسلام به جای برخورد سلبی با مسیحیان با این ابتکار ایجابی، حقانیت دین اسلام را به همگان معرفی نمود.

حاصل این گفتگو ها و مناظرات، منجر به انتشار 38  شماره ی نشریهالاسلاممی شودکه به مدت چهار سال تا چندی پیش ازنهضتمشروطیت، و به همت و سردبیری خود جناب محمّد علیداعی الاسلام،به چاپ می رسیده است ونسخ این نشریه سایر شهرهای و کشورهای دیگر ارسال می شده و حتّی مسلمانان مقیم اروپا  نیز از آن برای اثبات قدرت استدلال و عقلانیّت اسلامی استفاده می کردند.

 نشر مجله الاسلام در دهه ی بعدی به دو زبان فارسی و اردو در سراسر شبه قاره هند، موج جدیدی از همزیستی و گفتگوی عقلانی بین اسلام و سایر مذاهب ایجاد نمود.

متن روان، ویرایش و جمع آوری مطالب کتاب "الاسلام"به گونه ای است که عموم افراد می توانند از مباحث علمی مطرح شده در  مناظرات صفاخانه بهره گیرند.

"الاسلام"، با همکاری بنیاد فرهنگی-تاریخی خانه مشروطیت اصفهان و اندیشکده هویت شناسی و تمدن اسلامی و به همت نشر آرما به چاپ رسیده است و کتابی 500 صفحه ای است که بازنویسی و شرح لغات و اعلان متون نشریه طی 2 سال و توسط یک گروه 10 نفری از پژوهشگران جوان خانه مشروطیت به سرپرستی محمّد کاظم نجفی، به سرانجام رسیده است.

نکته حائز اهمیت اینکه نشریه ی الاسلام از نظر قدمت تاریخی اولین نشریه ی اسلامی(با موضوع دین اسلام) است و می توان گفت انجمن گفت و گوی صفاخانه اوّلین مرکز گفتگوی ادیان در ایران، و حتی آن را اولّین مرکز گفتگوی ادیان در دنیا بوده است.

از این کتاب  در تاریخ 19 مهرماه، همزمان با افتتاح اولین خانه بیداری اسلامی کشور در اصفهان رونمایی خواهد شد 

 

alt

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.